2022 Yılı Büyükler Dünya Güreş Şampiyonasında Grekoromen Türk Milli Takımının Skor ve Teknik Analizleri Üzerine Bir Çalışma

Author :  

Year-Number: 2023-1
Yayımlanma Tarihi: 2023-03-11 10:06:49.0
Language : Türkçe
Konu : Spor Bilimleri
Number of pages: 47-56
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Dünyada Olimpik Sporlar içerisinde Güreş çok önemli bir yere sahiptir. Türk Güreşi de dünya güreşinin en önemli bileşenlerinden birisidir. Türkiye, uluslararası federasyonun yarışma takviminde yer alan kıta ve dünya organizasyonlarına, her yaş gurubunda ve her sitilde  katılmaktadır. Bu organizasyonlarda da pek çok başarılar elde etmiştir. 2022 yılında yapılan büyükler dünya güreş şampiyonasında erkekler grekoromen sitilde elde ettiği ferdi başarılar yanında takım dünya şampiyonluğu da sporcuların bu performanslarını ve performans bileşenlerinin analizlerini önemli kılmıştır. Çünkü sporcuların performans analizleri ve müsabaka bileşenlerinin objektif şekilde ortaya koyulması hem sporcuların kendilerinin hem de onlara rakip olacak diğer sporcuların gelecek antrenman programlarının hazırlanmasında en önemli verilerden birisi olacaktır. Bu çalışmada, 2022 dünya şampiyonasında yer alan Grekoromen Türk Milli Takımı sporcuları için hem bireysel müsabaka bileşenleri analizleri hem de takım olarak ortak özellikleri gösteren skor analizleri yapılmıştır. Türk Milli takım sporcuları 34 müsabakanın 24 ünde galip gelmişler, % 80 oranında müsabakayı sayı ile kazanmışlar, müsabaka başına ortalama 4,4 puan kazanırken müsabaka ortalama süreleri 5:26 saniye olarak kayıt edilmiştir. Ayrıca 1 ve 2 puan frekansları yüksek olurken, bu puanların büyük çoğunluğu birinci ve ikinci devrelerin ikinci dakikalarında elde edilmiştir.

Keywords

Abstract

Wrestling has a very important place among Olympic Sports in the world. Turkish Wrestling is one of the most important components of world wrestling. Turkey participates in the continental and world events in the international federation's competition calendar, in every age group and in every style. It has achieved many successes in these organizations. In addition to the individual successes it achieved in men's Greco-Roman style in the seniors world wrestling championship held in 2022, the team world championship also made these performances of the athletes and the analysis of their performance components are important. Because the performance analysis of the athletes and the objective presentation of the competition components will be one of the most important data in the preparation of the future training programs of both the athletes themselves and other athletes who will compete with them. In this study, both individual competition component analyzes and score analyzes showing common characteristics as a team were conducted for the Greco-Roman Turkish National Team athletes in the 2022 world championship. Turkish national team athletes were victorious in 24 of 34 competitions, they won 80% of the competition by points, while they won an average of 4.4 points per competition, their average duration was recorded as 5:26 seconds. In addition, while the 1 and 2 point frequencies were high, the majority of these points were obtained in the second minutes of the first and second periods.

Keywords


                                                                                                    
 • Article Statistics